Co obnáší pořízení a provoz domovní čističky odpadních vod (ČOV) nebo septiku se zemním filtrem pro běžnou rodinu (do 4 – 5 osob)
1) Pořizovací cena ČOV – 35 až 60 tisíc podle kvality a vybavení ČOV (dražší mají lepší řídicí jednotku, dmychadlo apod.).
Pořizovací cena tříkomorového septiku – 20 až 30 tisíc
a pořizovací cena zemního filtru (ZF) – 15 až 25 tisíc (pískové levnější, se speciální filtrační náplní a možností praní dražší).
Nutno také přičíst pořizovací cenu kanalizace do toku nebo zasakování (1-5 tisíc Kč).
2) Před instalací je potřeba mít rozhodnutí o umístění stavby (místní stavební úřad) a stavební povolení (vodoprávní úřad Lanškroun) současně s povolením k vypouštění odpadních vod (na 10 let), kde je vyžadován projekt stavby (cca 3-5 tisíc Kč), vyjádření správců sítí, zaplacení správních poplatků 2 x 300,- Kč, časově trvá min. 4 měsíce, případně lze jít cestou ohlášení stavby vodoprávnímu úřadu, kde je potřeba také projekt a doklady. Kde nelze vypouštět vyčištěné odpadní vody do potoka, ale je nutné je zasakovat, je potřeba posudek hydrogeologa (cca 3-5 tisíc Kč).
3) Se samotnou stavbou souvisí i zemní práce v souvislosti s osazením ČOV nebo septiku a zemního filtru (ZF) včetně kanalizace případně zasakování (cca 5 – 15 tisíc Kč) a zaočkování ČOV aktivovaným kalem včetně zprovoznění ČOV odbornou osobou (cca 500 – 1000 Kč).
4) Náklady na provoz:
a) ČOV – spotřeba el. energie – 4 až 5,50 Kč/den, tj. 1500 -2000,- Kč za rok,
– likvidace kalů z ČOV – 2 x za rok, cca 1 m3 kalu na velkou ČOV (400,- Kč / m3 + doprava), tj. cca 1500,- Kč za rok,
– kontrolní vzorky na odtoku z ČOV uložené vodoprávním úřadem 2 x za rok (cca 500,- Kč za 1 rozbor), při výsledku vyšším, než je stanovený limit vodoprávním úřadem, je nutné vzorek opakovat, tj. min 1000,- Kč za rok,
– práce 1 člověka (obsluhy), který musí nejlépe denně nebo 1 x za 2-3 dny otevřít ČOV, zkontrolovat zachycení mechanických nečistot, odstranit je, zkontrolovat stav kalu v ČOV změřením objemu v litrové odměrce, případně provést další opatření s kalem (odsání, zaočkování), zkontrolovat chod provzdušňování, zápach apod. (1/2 až 1 hodina práce denně),
– opravy technologie vzniklé opotřebením některých součástí, např. dmychadla, elektroniky apod.,
– po 10 letech pořízení nového povolení k vypouštění odpadních vod, a protože stále dochází ke zpřísňování limitů vypouštění ze strany zákonodárců, může se stát, že daná technologie domovní ČOV už nebude moci splnit přísnější limity a bude potřeba provést její intenzifikaci (instalaci nové technologie nebo výměnu celé ČOV za jinou s lepší technologií a vyšším čistícím účinkem),
– při problémech s provozem vzniklým např. vytrávením ČOV dez. prostředky, tuky, barvami nebo intenzivním praním prádla se provoz prodražuje potřebou nového zaočkování ČOV, opakovanými vzorky apod.
a) septik se ZF – likvidace kalů ze septiku – min 1 x za rok cca 4 m3 kalu na
velkou ČOV (200,- Kč / m3 + doprava), ), tj. min. 1500,- Kč
za rok,
– kontrolní vzorky na odtoku ze ZF uložené vodoprávním úřadem 2 x za rok (cca 500,- Kč za 1 rozbor), při výsledku vyšším než je stanovený limit vodoprávním úřadem je nutné vzorek opakovat, tj. min 1000,- Kč za rok,
– čištění zemního filtru s filtrační náplní 1 x za tři týdny až za tři měsíce podle zátěže, případně výměna filtrační náplně (nebo písku) podle návodu k obsluze od výrobce,
– opravy technologie zemního filtru vzniklé opotřebením některých součástí např. potřebných k praní filtru apod.,
– po 10 letech pořízení nového povolení k vypouštění odpadních vod, a protože stále dochází ke zpřísňování limitů vypouštění ze strany zákonodárců, může se stát, že daná technologie septiku se zemním filtrem už nebude moci splnit přísnější limity a bude potřeba osadit např. ČOV s lepší technologií a vyšším čistícím účinkem.
Kdo už domovní ČOV měl a snažil se jí provozovat zodpovědně v souladu se zákonem, tak bude tvrdit, že už žádnou domovní ČOV nechce, a těší se, že se napojí na veřejnou kanalizaci zakončenou centrální ČOV, protože to bude mít bez každodenních starostí a v delším časovém úseku i za méně peněz.
Dne 23. 11. 2015 zpracovala G. Dřímalová