Hokusy – pokusy

V týdenním vzdělávacím bloku „Voda, vodička“ jsme pozorovali vodu v našem okolí.

Porovnávali jsme čistotu vody pitné, potoční i rybniční. Říkali jsme si, jak vodu chránit a jak s ní šetřit.

Nejvíce se dětem líbilo bádání, objevování, přemýšlení a experimentování pomocí různých jednoduchých pokusů, kde byla důležitou součástí voda.

Děti naslouchaly, aktivně přicházely s vlastními nápady, vyjadřovaly své myšlenky, spolupracovaly, popisovaly situaci. Našimi pokusy byly: čarovný sáček; šiška ve vodě; plovoucí pomeranč a jiné předměty; hrátky s vodou, cukrem, pepřem a jarem; hrající skleničky s vodou atd.

Největší ohlas měl pokus Duha z bonbonů, Láva a Sliz. Děti byly nadšené a vyžadovaly „recepty“ pokusů, tak vám pro vaše domácí bádání nabízíme stručné návody. Přejeme hodně zábavy.

Duha: Bonbony Skittles se vyskládají do kruhu na malý bílý talířek a zalijí vodou.

Láva: Sklenici naplníme z jedné poloviny až tří čtvrtin vodou. Vsypeme kyselinu citronovou (ocet), pro barvu potravinářské barvivo, kapku jaru a smícháme. Postupně přisypáváme jedlou sodu a už se jen divíme. Doporučujeme mít sklenici na tácu.

Sliz (antistresová hmota): V misce dobře smícháme tekuté lepidlo Herkules a vodu v poměru 3:1 (barvivo, třpytky – nemusí být). Za stálého míchání přidáváme jedlou sodu, hmota začíná houstnout a můžeme dokončit ručně.